PRVÁ POMOC PRE VTÁKY - E-shop pre vtáky

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

PRVÁ POMOC PRE VTÁKY

Našli sme mláďa, čo s ním?

Najskôr si vtáča dobre poobzerajte, čo to asi tak môže byť, aké je to veľké, či nie je zranené, aké je staré, či má otvorené oči, či už je operené, či vie lietať alebo len tak poskakuje po zemi. Mnohé vtáčie mláďatá totižto vyskakujú „predčasne“ ešte pred úplným dorastením krídlových letiek. Nevedia lietať, poskakujú alebo, v prípade sov, lezú po stromoch a volajú na svojich rodičov. Tí ich bez problémov nájdu a kŕmia, takže takéto – už pokročilo operené – mláďatká, drozdy, žltochvosty, sovy a pod., nechávame tam, kde sme ich našli. Prípadne len sledujeme, či ich kŕmia rodičia. Ak sa nám na vtáčati čokoľvek nepozdáva (napríklad viditeľné zranenie, krívanie, apatia), kontaktujeme jednu zo záchranných staníc (kontakty na zachrannestanice.sk). Ak je to veľmi malé mláďa (napr. neoperené či slepé), poobzerajte sa po okolí, bude ho potrebné doložiť do hniezda, z ktorého vypadlo. V takýchto prípadoch si nechajte poradiť (kontakty buď na vtaky.sk alebo ornitolog.sk), prípadne vám s doložením vtáčaťa príde niekto pomôcť. Ak ste ale hniezdo nenašli a v najbližšej záchrannej stanici sú pracovníci zaneprázdnení alebo je náhodou práve víkend, bezbrannému mláďatku musíte poskytnúť prvú pomoc a ide o minúty. Ak nie ste skúsenejší „záchranár“, ktorý by vedel mláďatko doložiť do iného hniezda s rovnako starými mláďatami, alebo nemáte „po ruke“ skúseného veterinára, budete sa musieť oňho postarať do najbližšieho pracovného dňa práve vy. V prvom rade musíte mláďa zahriať, ihneď ho „strčte“ pod tričko, dýchajte naňho, doma ho dajte pod žiarovku (samozrejme do bezpečnej vzdialenosti). Nasleduje voda, pár kvapiek na okraj zobáka, prípadne potrava namočená vo vode. Tu však treba dávať pozor, nie každé mláďa je možné kŕmiť cvrčkami či zrnom. Holubom treba namixovať zmes semien a vody, dravcom kuracinku namočenú do vody, hmyzožravcom zohnať cvrčky. A ak cvrčky práve nemáte po ruke, pomôže aj uvarené vajíčko či kostné červy kúpené v rybárskych potrebách. Veľmi vhodné sú aj klasické zmesi na dokrmovanie spevavcov a papagájov zarobené s vodou a podávané striekačkou. Tieto zmesi obsahujú prakticky všetky živiny, ktoré také vtáča potrebuje. A nie, že sa doňho zaľúbite! Hneď ako to bude možné, mláďa odovzdajte pracovníkovi záchrannej stanice. Kŕmenie je totižto len jedna časť pomoci, tá menej náročná, vo finále ho treba naučiť samostatnosti a loviť korisť vo voľnej prírode, a to už je úloha pre profesionála. Dokrmovacie zmesi vám vieme poskytnúť/doviezť do 3-15 hodín.
S76/ Ivermectin 30 ml

S76/ Ivermectin 30 ml

S 76 je spoľahlivý a bezpečný prípravok na odčervenie spevavcov, papagájov a iných vtákov s účinnou látkou Ivermectin a podpornou látkou získanou z brestu. Prípravok má široké použitie. Je veľmi spoľahlivý ako prevencia proti roztočom vzdušných vakov, črevným a povrchovým parazitom. V priamom kontakte pôsobí aj na niektoré ďalšie parazity (vápenka pod.) Významný je účinok na črevné parazity - škrkavky a červy. Uplatnenie nájde nielen v domácom chove, ale napríklad aj pri ošetrovaní zaparazitovaných voľne žijúcich vtákov.

Vyrába a predáva sa v USA a je to originálny prípravok vyvinutý austrálskym veterinárnym odborníkom Dr. Rob Marshallom, ktorý sa odbornej starostlivosti o vtáctvo chované v zajatí venuje už vyše 30 rokov.

Dávkovanie: drobné vtáky 2,5 ml / liter nápoja, holúbky, andulky, papagáje 5,0 ml / liter nápoja.

Objem fliaš s prípravkom: 30 ml

28,00 € Vložiť
Striekačka na dokrmovanie Versele-Laga Nutribird S50

Striekačka na dokrmovanie Versele-Laga Nutribird S50

Nutribird S50, väčšia plastová striekačka na dokrmovanie papagájov a voľne žijúcich vtákov

Obsah balenia: 1 ks
Objem: 50 ml

9,00 € Vložiť
Vyhrievacia deka Domo DO633K

Vyhrievacia deka Domo DO633K

Najmenšie mláďatá v núdzi je často potrebné (najskôr) vyhriať. Často ich nachádzame podchladené. S vyhrievaním netreba čakať, treba ich strčiť pod tričko. V našej neprítomnosti ich môžeme vyhrievať napríklad aj prostredníctvom takejto elektricky vyhrievanej deky.

Veľkosť vankúša: 30×42cm
Poťah vankúša: bavlny (poťah je vhodný na pranie v práčke)

3 stupne nastavenia so svetelnou kontrolkou (30 °C – 60 °C), ochrana proti prehriatiu, vtáky majú prirodzene okolo 41 °C, so zahrievanám teda opatrne, deka sa sama nevypína.

Dĺžka kábla k ovládaču: 55cm, od ovládača k zástrčke: 185cm, celková dĺžka: 250 cm
Farba: sivá

29,00 € Vložiť
Pinzeta nerezová 28 cm/ rovná

Pinzeta nerezová 28 cm/ rovná

Tvrdená nerezová ocel s vysokým obsahom chrómu (odolnejšia voči korózii). Ideálna na kŕmenie vtákov pohyblivou potravou, mäsom, červami, predĺži vzdialenosť medzi vtákom a Vami. Znižuje riziko navyknutia mláďaťa na človeka.

Výrobca: Friscer
Dĺžka: 28cm

13,00 € Vložiť
Dokrmovacia zmes Harrison's Bird Food Neonate Formula

Dokrmovacia zmes Harrison's Bird Food Neonate Formula

Bio zmes na ručné dokrmovanie všetkých mláďat domácich aj voľne žijúcich mláďat, ktoré potrebujú ľahko dostupný zdroj živín. Hladká textúra zmesi zaručuje, dobrú prijateľnosť. Zmes je vhodná na ručné dokrmovanie stredných a väčších druhov spevavcov, ako aj pre dospelé ľahko vychudnuté a choré vtáky.

Zloženie: sójový proteínový izolát, slnečnicový olej, kukuričný škrob, cukor, uhličitan vápenatý, chlorid draselný, difosforečnan vápenatý, lecitín, komplex vitamínov: vitamín A, vitamín D3, vitamín B12, vitamín E, riboflavín (B2), vitamín B5, niacín (B3), pyridoxín hydrochlorid (B6), D-biotín (B7, H), tiamín mononitrát (B1), kyselina listová, síran zinočnatý, síran manganatý, síran meďnatý, seleničitan sodný, uhličitan vápenatý, rastlinný olej, metionín

Nutričné hodnoty: proteín (min.) 26%, tuk (min.) 14%, vláknina (max.) 1%, vlhkosť (max.) 10%

Hmotnosť: 350 g

Pre dokrmovanie odporúčame striekačku Versele-Laga Nutribird S5

38,00 € Vložiť
KAYTEE Exact Hand Feeding 510g

KAYTEE Exact Hand Feeding 510g

Univerzálna dorkmovacia zmes pre mláďatá papagájov, vhodné aj pre holuby.

Zmes obsahuje všetky potrebné živiny, preto nie je potrebné primiešavať žiadne iné doplnkové vitamíny.

Zloženie: mletá kukurica, mletá pšenica, kukuričný lepok, ovsený šrot, pšeničná krupica, sójový olej, sušené vajce, sójový proteín, sušená repa, kokosový olej, sójová múka, mleté ľanové semienko, dikalcium, fosfát, uhličitan vápenatý, mleté pšeničné klíčky, sušené pivovarské kvasnice, vitamín A, sušená mletá riasa, L-lysin, L-arginin, frukto-oligosacharidy, cholinchlorid, DL-methionin, oxid titaničitý, kyselina propionová, vitamín E, B12, B2, fosforečnan kyseliny askorbovej (zdroj vitamínu C), proteinát manganu, proteinát medi, síran železnatý monohydrát, oxid zinočnatý, oxid manganatý, vitamín K, niacinamid, výťažok z rozmarínu, kyselina citrónová, ethoxychin, pantothenan vápenatý, L-karnitin, síran meďnatý pentahydrát, vitamín B6, B1, D3, kyselina listová, beta-karoten, jodičnan vápenatý bezvodný, biotin, bis (uhličitan), tris (hydroxid) kobaltnatý monohydrát, seleničitan sodný, sušené fermentačné extrakty

Príprava: pri príprave zmesi dodržujte tabuľku pomerov zmesi a vody (2. obrázok).Množstvo pomeru sa mení podľa veku mláďaťa. Zmes Exact Hand Feeding miešajte len s čistou, nekontaminovanou vodou (cca 50 ºC). Pokiaľ si nie ste istí kvalitou vody, vždy ju najprv prevarte (min. 10 min). Zmes zamiešajte s horúcou vodou. Miešajte dôkladne, aby nevznikli horúce hrudky a nedošlo k popáleniu, nechajte odstáť asi 1 min. Pred samotným kŕmením kašu ochlaďte na 40 ºC. Kŕmenie by malo byť v pravidelných intervaloch tak, aby sa hrvoľ vtáčaťa medzi kŕmením skoro úplne alebo úplne vyprázdnil.

Hmotnosť: 510 g

13,00 € Vložiť
Krmivo pre hmyzožravé vtáctvo Versele-Laga Insect Mix 75g

Krmivo pre hmyzožravé vtáctvo Versele-Laga Insect Mix 75g

ORLUX Insect Mix je ideálnym doplnkom pre hmyzožravé, tropické a domáce vtáctvo. Ide o zmes so 100 % obsahom sušeného hmyzu. Podávajte 20 až 25 % z dennej dávky počas obdobia rozmnožovania. Vhodné aj pre kŕmenie či prikrmovanie voľne žijúceho hmyzožravého vtáctva.

Hmotnosť: 75 g

15,00 € Vložiť
Zmes na dokrmovanie pre všetky druhy vtákov Versele-Laga Nutribird A19

Zmes na dokrmovanie pre všetky druhy vtákov Versele-Laga Nutribird A19

Dokrmovacia zmes NutriBird A19 na ručný odchov mláďat papagájov ale aj voľne žijúcich vtákov, ktoré sú náročnejšie na energetickú hodnotu krmiva. Vhodné pre väčšie druhy.

Návod na prípravu a dávkovanie: Dokrmovacia kaša sa pripraví tak, že sa zmes zmieša s vodou. Dôležité je aby bola voda prevarená resp. je možné použiť nesýtenú minerálku. Pri podávaní musí mať zmes teplotu 37-39 °C. Zmes sa odporúča pripravovať pomocou údajov z tabuľky (na 2. obrázku).

Hmotnosť: 800 g

14,00 € Vložiť
Vyhrievacia Hooty sova/ tigrovaná

Vyhrievacia Hooty sova/ tigrovaná

Najmenšie mláďatá v núdzi je často potrebné (najskôr) vyhriať. Často ich nachádzame podchladené. S vyhrievaním netreba čakať, treba ich ihneď strčiť pod tričko. V našej neprítomnosti ich môžeme vyhrievať napríklad aj prostredníctvom takejto plyšovej sovy. Na 90 sekúnd vložíme do mikrovlnky a sova vďaka obsahu ľanových semienok hreje 30-45 minút.

Vďaka obsahu levandule príjemne voňajú. Nesmú sa však prať, utrieť len handričkou.

Určené len pre mikrovlnné rúry, v ničom inom nezohrievať!

19,00 € Vložiť
Vyhrievacia ružová PATCHWORK sova

Vyhrievacia ružová PATCHWORK sova

Najmenšie mláďatá v núdzi je často potrebné (najskôr) vyhriať. Často ich nachádzame podchladené. S vyhrievaním netreba čakať, treba ich ihneď strčiť pod tričko. V našej neprítomnosti ich môžeme vyhrievať napríklad aj prostredníctvom takejto plyšovej sovy. Na 90 sekúnd vložíme do mikrovlnky a sova vďaka obsahu ľanových semienok hreje 30-45 minút.

Vďaka obsahu levandule príjemne voňajú. Nesmú sa však prať, utrieť len handričkou.

Určené len pre mikrovlnné rúry, v ničom inom nezohrievať!

19,00 € Vložiť
Sieť SENSAS 2,5M (3 DIELY)

Sieť SENSAS 2,5M (3 DIELY)

Klasický skladací rybársky teleskopický "podberák", ktorý ale vďačne poslúži na odchyt operenca, ktorý je buď v núdzi (evidentne zranený, v rizikovej situácii, záchranná stanica poňho nemôže prísť), alebo ide o uletenca zo zajatia.

Rozmery: 60 x 60 cm, dĺžka v rozloženom stave 1,7 m, 2 m a 2,5 m

Ľahký ale pevný. Celo-kovové vystuženie rámu. Široká a hlboká kvalitná sieť, vypínacia šnúrka siete, rýchloupínacie skrutky a protišmyková rukoväť. Trojdielny teleskopický podberák z kvalitného duralového materiálu.

19,00 € Vložiť
Prútený SOS košík/ 29 x 21 cm

Prútený SOS košík/ 29 x 21 cm

Klasický prútený košík, okrúhly s rúčkou, vhodný ako náhradná podložka pod spadnuté hniezdo. K takejto situácii dochádza napríklad v dôsledku fúkania silného vetra alebo neopatrným zásahom pri ošetrovaní dreviny. Hniezdo stačí umiestniť do košíka a zavesiť na konár, mimo dosah mačiek. Vtáčence tu budú v bezpečí až do vyhniezdenia.

Rozmery: priemer 29 cm, výška 21 cm (pre menšie druhy - drozd, žltochvost)

Odporúčame dokúpiť hák (napr. Hák 180x70x60 mm)

14,00 € Vložiť
Prútený oválny SOS košík/ 40x30x23 cm

Prútený oválny SOS košík/ 40x30x23 cm

Klasický prútený košík, okrúhly s rúčkou, vhodný ako náhradná podložka pod spadnuté hniezdo. K takejto situácii dochádza napríklad v dôsledku fúkania silného vetra alebo neopatrným zásahom pri ošetrovaní dreviny. Hniezdo stačí umiestniť do košíka a zavesiť na konár, mimo dosah mačiek. Vtáčence tu budú v bezpečí až do vyhniezdenia.

Rozmery: 40x30x23 cm (pre väčšie druhy - hrdlička, hrivnák, myšiarka)

Odporúčame dokúpiť hák (napr. Hák 180x70x60 mm)

19,00 € Vložiť
Prútený darčekový SOS košík/ hnedý/ 42x35x35

Prútený darčekový SOS košík/ hnedý/ 42x35x35

Klasický prútený košík, okrúhly s rúčkou, vhodný ako náhradná podložka pod spadnuté hniezdo. K takejto situácii dochádza napríklad v dôsledku fúkania silného vetra alebo neopatrným zásahom pri ošetrovaní dreviny. Hniezdo stačí umiestniť do košíka a zavesiť na konár, mimo dosah mačiek. Vtáčence tu budú v bezpečí až do vyhniezdenia.

Rozmery: 42cm x 35cm x 35cm (pre väčšie druhy - hrdlička, hrivnák, myšiarka)

Odporúčame dokúpiť hák (napr. Hák 180x70x60 mm)

19,00 € Vložiť
Hák 180x70x60 mm

Hák 180x70x60 mm

Hák na zavesenie SOS košíkov (ako náhradných podložiek pod hniezda), kŕmidiel a napájadiel.

Materiál: pozinkovaná oceľ
Rozmery: 180 mm x 130 mm x 60 mm

4,00 € Vložiť
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky