ĎALEKOHĽADY - E-shop pre vtáky

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ĎALEKOHĽADY

Ako si vybrať ten správny ďalekohľad?
Dobrý ďalekohľad patrí jednoznačne k najdôležitejšej časti výbavy každého ornitológa a vtáčkara. Lenže, ak sa človek nevyzná, ako si má vybrať niečo, čo ho nesklame, čo mu nepokazí zrak, a čo mu poslúži presne na vysnívaný účel? Tu nájdete stručný návod. V prvom rade je dôležité sa zamyslieť, na aké vtáky chceme ďalekohľad používať. Ak sa pohybujeme zvyčajne v lesnatej krajine či záhrade, kde sa k operencom dostaneme na pár metrov, potrebujeme binokulár (pre obe oči) s menším priblížením (7 až 10 x). Ak sa pohybujeme pri vode alebo v otvorenej krajine, potrebujeme väčšie priblíženie (12 až 20 x) a ak sa chceme špecializovať na vodné vtáky, kde tie „špeky“ na nás čakajú často v naozaj veľkej vzdialenosti, už potrebujeme monokulár (na jedno oko) so statívom a s priblížením aspoň 25 až 60 x. Ďalej, kvalita ďalekohľadu – a teda aj obrazu a doby, koľko nám v našich rukách vydrží – nie je len otázkou financií, ale aj materiálu, technológie a tvaru. Neplatí vždy, čo je väčšie, je aj lepšie, aj malé kompaktné ďalekohľady môžu byť super. Často sú ľahšie, no pri menších modeloch už musí človek hľadieť aj na kvalitu obrazu. Tá je výsledkom typu šošoviek (ideálne sklo s filtrom, plnenie dusíkom, aby sa sklá nerosili) a priemeru šošovky. Pri malých binokulároch je to od 32 do 50 mm, pri väčších od 50 do 80 mm a pri monokulároch je to často až okolo 80-100 mm. Spravidla, čím väčší je priemer šošovky, tým lepšiu máte svetelnosť a kvalitnejší obraz. Rôznymi filtrami sa však dá docieliť kvalitný obraz aj u malých modelov. Niektoré filtre zlepšujú obraz za šera či v hmle. Netreba sa tiež „ulakomiť“ na zoomovacie ďalekohľady (ak chceme napríklad jeden univerzálny ďalekohľad aj do lesa, aj na vodu). Pri najväčšom priblížení sa totižto ostrosť/ kvalita obrazu stráca a to najmä u tých lacnejších modelov. Veľmi ťažko odporučiť niečo čo je ideálnou kombináciou kvality a ceny, v tomto smere ale čiastočne fandíme Nikonu, ktorý má vo výrobe optiky už dlhoročnú tradíciu. Ponúka naozaj kvalitné produkty, ktoré sú však o niečo drahšie ako konkurenčné značky. Kvôli zmenšeniu rizika rozbitia a „smutných očí“ z vyhodených peňazí radšej odporúčame pogumované typy. Takáto úprava lepšie tlmí pády.        
Ďalekohľad Levenhuk Karma 10x32

Ďalekohľad Levenhuk Karma 10x32

Lacný, no stále spoľahlivý malý cestovný ďalekohľad. Má veľmi široké zorné pole, ktoré vám poskytne prakticky panoramatický pohľad. Prístroj sa dodáva s pogumovaným plášťom, ktorý sa pohodlne drží v ruke. Kompaktné rozmery tohto modelu umožňuje jeho konštrukcia sa strechovými hranolmi. Optika je vyrobená z kvalitného skla BaK-4. Šošovky sú pokryté úplnou niekoľkonásobnou antireflexnou vrstvou, vďaka čomu vám tento model ponúka jasný, ostrý a živý obraz s verným vykreslením farieb. Na pozorovanie vtáctva ideálny!

Priblíženie: 10 x
Priemer šošovky: 32 mm
Veľkosť: 130 x 120 x 50 mm
Hmotnosť: 465 g
Balenie: súčasťou je aj púzdro a popruh, krytky okuláru a objektívu, čistiaca utierka

72,00 € Vložiť
Ďalekohľad Fomei Hunter 10x25

Ďalekohľad Fomei Hunter 10x25

Ide o lacnejší, no stále veľmi kvalitný ekvivalent malých cestovných ďalekohľadov, ktoré zmestíte do vačku a môžete tak nenápadne sledovať vtáky v mestách, či šľapať do kopcov. Ďalekohľad Fomei Hunter 10x25 je lineárnej DCF konštrukcie. Silné, tmavo zelené pogumovanie a polykarbonové telo ďalekohľadu zaručuje odolnosť. Tubus je plnený suchým dusíkom, to zaisťuje nielen odolnosť proti vniknutiu vody, ale aj zabránenie oroseniu optiky pri náhlej zmene teploty. Rada HUNTER DCF je vybavená celosklenenou optikou, hranoly sú vyrobené z Bak4 skla. Šošovky sú opatrené antireflexnou vrstvou (FMC-FaseMultiCoated) v tmavo zelenom prevedení. Očnice ďalekohľadu sú vybavené Twist-Up očnicou, ktorá zaisťuje pohodlné pozorovanie aj pri použití okuliarov.

Priblíženie: 10 x
Priemer šošovky: 25 mm
Veľkosť: 116 × 112 mm
Hmotnosť: 375 g
Balenie: súčasťou je aj púzdro a popruh

110,00 € Vložiť
Ďalekohľad Fomei ZCF Beater10x50mm

Ďalekohľad Fomei ZCF Beater10x50mm

Klasicka za dobrú cenu. Ideálny na pozorovanie vtáctva a to aj za zhoršených podmienok, dokonca v hmle. Silné, zelené pogumovanie a kovové telo ďalekohľadu zaručuje odolnosť ďalekohľadu pri každodennom používaní. Ďalekohľady sú odolné proti prachu a vode. Tubus je plnený suchým dusíkom, to zaisťuje nielen odolnosť proti vniknutiu vody, ale aj zabránenie oroseniu optiky pri náhlej zmene teploty. Šošovky sú opatrené antireflexnou vrstvou (MC-MultiCoated) v tmavo zelenom prevedení. Konštrukcia ďalekohľadu umožňuje zabezpečiť nízku váhu a jeho štíhly dizajn, šikmé očnice zabraňujú prenikaniu svetla do oka pozorovateľa.

Zväčšenie: 10
Priemer objektívu: 50 mm
Rozmery: 198 a 168 mm
Hmotnosť: 929 g
Balenie: aj puzdro a remeň

120,00 € Vložiť
Monokulár Fomei 15-45x60 Zoom Spoting Scope

Monokulár Fomei 15-45x60 Zoom Spoting Scope

Ideálny na pozorovanie vodného vtáctva. Výborný pomer kvality a ceny. Pogumovaný so zoomom.Jemné ostrenie zaisťuje ostrý obraz pri akomkoľvek nastavenom zväčšení v rozsahu vstavaného okuláru.

Zväčšenie: 15-45
Priemer objektívu: 60 mm
Rozmery: 165 x 350 mm
Hmotnosť: 910 g
Balenie: vrátane púzdra a mini statívu. Telo je vybavené statívovou skrutkou pre použitie akéhokoľvek foto-video statívu

156,00 € Vložiť
Monokulár Celestron Ultima 65 lomený

Monokulár Celestron Ultima 65 lomený

Vynikajúci ďalekohľad 18-55x65 s objektívom s vnútorným ostrením. Výborná sveteľnosť. Má viacnásobné antireflexné vrstvy na všetkých povrchoch šošoviek, hranoly BaK 4, mieridlo na zacielenie monokuláru, klasický statívový závit pre uchytenie na akýkoľvek foto alebo video statív.

Priemer objektívu: 65 mm
Zväčšenie: 18-55x
Rozmery: 386 mm
Hmotnosť: 1043 g
Balenie: aj s ochranných púzdrom na prenášanie a skladovanie

180,00 € Vložiť
Nikon Prostaff 5 10x50

Nikon Prostaff 5 10x50

Tento ďalekohľad používame aj my pri našich ornitologických výskumoch a vtáčkarských výletoch. Je veľmi ľahký, pogumovaný. Šošovky s viacvrstvovou úpravou zaisťujú jasný obraz a ostrý a čistý vizuálny zážitok. Všetky objektívy a hranoly sú vyrobené z ekologického skla od spoločnosti Nikon, ktoré neobsahuje olovo ani arzén. Telo z plastu je veľmi odolné, vodotesné a odolné voči zahmlievaniu.

Priblíženie: 10 x
Priemer šošovky: 50 mm
Veľkosť: 187 × 140 × 65 mm
Hmotnosť: 815 g

230,00 € Vložiť
Monokulár Fomei Leader 20-60x60

Monokulár Fomei Leader 20-60x60

Veľmi dobrý ďalekohľad vhodný na pozorovanie vodného vtáctva, ideálne aj na veľké vzdialenosti a zhoršené svetelné podmienky. Je zoomový, bez straty kvality obrazu pri zväčšení priblíženia, s možnosťou digiscopingu. Plnneý suchým dusíkom. Je vodeodolný, prachuvzdorný, odolný proti oroseniu. Disponuje pogumovaným telom a výmenný okulárom. Má celosklenenú optiku, šošovky s SMC, hranol BK4.

Zväčšenie: 20 - 60
Priemer objektívu: 60 mm
Rozmery: 350 x 165 mm
Hmotnosť: 920 g
Balenie: súčasťou je stojan U-POD QU100

310,00 € Vložiť
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky